Background - In 1911 a Festival of Empire meeting to celebrate the Accession of George V was held in London between Canada, the United Kingdom and Australasia. The original cup, donated by Lord Lonsdale, was won by Canada, by whom it was subsequently given to the British Empire Games Federation.

In order to ensure its best use as an Empire trophy it was decided to melt down the large cup, and with the silver contents to make one principal cup to be held by the Federation, and smaller cups for the several British Empire Games Associations in existence in 1934. 

The cup received by New Zealand was a copy of an original Queen Anne cup and is of the same design as the cup presented by Lord Lonsdale reproduced in proper scale.In 1961, the Executive Committee decided to award the cup to a competing athlete on an annual basis.

The Cup remains with the New Zealand Olympic Committee collection.

Award - Rosebowl;

Name of recipient, year and sport awarded engraved on the Cup.

Awarded - Annually at the General Assembly.

Jury - Olympic Awards Council recommendation to the Executive Board.

Criteria - Awarded to the competing New Zealand athlete or team who made the most outstanding contribution to Olympic and Commonwealth sport during the previous year.

Recipients 

1961Murray Halberg (athletics) 

1962Peter G Snell (athletics) 

1963 William D Baillie (athletics) 

1964 Peter G Snell (athletics)

1965 Don Oliver (weightlifting)

1966 Valerie Young (athletics)

1967 David McKenzie (athletics) 

1968 Ian Ballinger (shooting) 

1969 Jeff Julian (athletics)

1970 W D (Harry) Kent (cycling)

1971 Les Mills (athletics) 

1972 Rod Dixon (athletics) 

1973 Jack Foster (athletics)

1974 Richard Tayler (athletics)

1975 John Walker (athletics) 

1976 T L J (Dick) Quax (athletics)

1978 Rebecca Perrott (swimming)

 1979 Ian Ferguson (canoeing) 

1980 Anthony Cuff (cycling) 

1981 David Barnes & Hamish Wilcox (yachting) 

1982 Neroli Fairhall (archery) 

1983 David Barnes & Hamish Wilcox (yachting) 

1984 Ian Ferguson (canoeing) 

1985 Ian Ferguson & Paul McDonald (canoeing) 

1986 Anthony Mosse (swimming)

1987 Paul McDonald (canoeing)

1988 Bruce Kendall (yachting) 

1989 Anthony Mosse (swimming) 

1990 Gary Anderson (cycling) 

1991 Anna Simcic (swimming) 

1992 Danyon Loader (swimming) 

1993 Brenda Lawson (rowing) 

1994 Stephen Petterson (shooting)

1995 Chris White (rowing) 

1996 Danyon Loader (swimming) 

1997 Beatrice Faumuina (athletics) 

1998 Rob Waddell (rowing)

1999 Barbara Kendall (yachting) 

2000 Rob Waddell (rowing) 

2001 Blyth Tait (equestrian) 

2002 Sarah Ulmer (cycling) 

2003 Caroline and Georgina Evers- Swindell (rowing)

2004 Sarah Ulmer (cycling) 

2005 New Zealand Rowing Team (rowing)

2006 Valerie Adams (Vili at the time) (athletics)

2007 Valerie Adams (Vili at the time) (athletics) 

2008 Caroline and Georgina Evers-Swindell (rowing)

2009 Mahe Drysdale (rowing) 

2010 Silver Ferns (netball)

2011 Valerie Adams (athletics),

2012 Hamish Bond and Eric Murray (rowing),

2013 Valerie Adams (athletics).