Published Sunday 20 January 2013

A team of 156 elite junior athletes are New Zealand bound after winning 69 medals over five days of Olympic-style competition in Sydney.

The 11 gold, 25 silver and 33 bronze medals were won while competing at the Australian Youth Olympic Festival, which includes 1700 athletes from 30 countries.

The New Zealand team rounded off their campaign on Sunday with 15 medals from rowing, wrestling, cycling, golf and swimming.

In cycling Jeremy Presbury (17, Invercargill) picked up his second gold of the competition in the Men's Sprint. Earlier in the week he won gold in the men's Keirin race, as well as being part of the men's silver medal winning sprint team. Callum Saunders (17, Blenheim) also picked up his third silver in the men's Scratch race to go alongside his medals in the Keirin and men's team sprint.

The rowers finished off their campaign with a gold for Men's 4s team of Andrew Potter (18, Napier), Tom Jenkins (18, Napier), Loius van Velthooven (19, Auckland) and Jefferson Haldane (19, Auckland). The Women's 4s and Men's 8s won silver and the Men's Quadruple Sculls bronze.

In swimming Bradlee Ashby (17, Hamilton) backed up his silver medal winning performance in the men's 400m individual medley with a bronze in the 200m individual medley. He also broke his own New Zealand record, which he set late last year, twice during the day. Meanwhile team mate Natasha Lloyd (17, Kaiapoi) won bronze in the 200m breath-stroke.

Our wrestlers' picked up five medals with Merinda Bramley (14, Papamoa), Ruth Minturn (15, Auckland), Matiu Pouri-Lane (16, Hamilton), Lucy Rutten (16, Paraparaumu) and Chance Sullivan (15, Wellington) all winning bronze in their weight categories.

The New Zealand team also collected two medals on the golf course, with Compton Pikari (17, Te Awamutu) winning two bronze medals, in the men's individual competition and as part of the teams' event.

Chef de Mission Chris Arthur said the youngsters' have displayed maturity beyond their years during the competition.

"Our elite junior athletes have taken everything in their strides this week, including Sydney's hottest day on record, and have performed with all the mana of the Olympians they are aspiring to be.

"New Zealand can rest assured that we have a real depth of talent emerging across a number of sports and I hope to see many of these athletes at the Youth Olympics in Nangjing, China, next year."

The athletes will now be hoping to emulate London Olympic medalists' Lisa Carrington (K1-200m gold), Blair Tuke and Peter Burling (sailing 49er, silver), who began their careers at the festival.

FULL COMPETITION MEDAL TABLE BY SPORT

Athletics: 24 medals (3 gold, 9 silver, 12 bronze)

Zoe Hobbs (15, Stratford) women's 100m, gold.
Jacob Matson (15, Timaru), men's 200m, silver.
Bailey Stewart (16, Auckland) men's 400m, gold.
Michael Dawson (15, Auckland), men's 800m, bronze.
Tarryn Davey (16, Te Aroha), women's 800m, silver.
Lucy Jacobs (15, Auckland) women's 800m, bronze.
Arianna Lord (15, Cambridge) women's 1500m, silver, 3000m, bronze.
Audrey Gregan (16, Auckland) women's 3000m, silver.
Jacob Priddey (16, Hamilton), men's 3000m, bronze.
Jonathon Lord (16, Timaru), men's 5000m race walk, bronze.
Amy Robinson (16, Tauranga), Abby Goldie (16, Tauranga), Talia Horgan (16, Cambridge), Zoe Hobbs (15, Stratford), women's 4x100m relay, silver.
Austen Heuvel (16, Auckland), Brett Farrell (15, Karaka), Joshua Ledger (15, Upper Hutt), Jacob Matson (15, Timaru), men's 4x100m relay, bronze.
Austen Heuvel (16, Auckland), Joshua Ledger (15, Upper Hutt), Jacob Matson (15, Timaru), Bailey Stewart (16, Auckland), men's 1000m sprint medley, gold. Broke AYOF record.
Abby Goldie (16, Tauranga), Megan Kikuchi (15, Auckland), Zoe Hobbs (15, Stratford), Talia Horgan (16, Cambridge), women's 1000m sprint medley, silver.
Matt Bloxham (16, Auckland) men's hammer, silver, shot put, silver.
Lauren Bruce (15, Timaru), women's hammer, bronze.
Mauga Feagaiga-Fagasa (15, Auckland), women's shot put, bronze.
Samiuela Ulufonua (17, Auckland), men's shot put, bronze, men's discuss, bronze.
Laura Overton (16, Winton) women's javelin, bronze.

Erica Winton (16, Christchurch), women's triple jump, bronze.

Jordan Rackham (16, Invercargill), steeplechase 2000m, silver.

Basketball: 1 bronze medal.

Pene Bishop-Paenga (16, Runcorn), Tessa Boagni (16, Christchurch), Ella Fotu (16, Auckland), Pareraukura Kara (16, Hamilton), women's 3x3 basketball, bronze.

Canoe/kayak: 9 medals (1 gold, 5 silver, 3 bronze)

Jarrod Fitzgerald (17, Gisborne) and Zac Quickenden (18, Christchurch) K-2 1000m, silver.
Zac Quickenden (18, Christchurch) K-1 1000m, bronze.
Lucy Johnson (18, Christchurch) kayak YOG sprint event, gold, K-1 500m, silver.
Lucy Johnson (18, Christchurch) and Aimee Fisher (17, Hastings) K-2 500m, silver, K-2 200m, silver.

Kim Thompson (17, Gisborne) kayak YOG sprint event, bronze.
Kurtis Imrie (16, Wellington) kayak YOG sprint event, bronze.
Jess Bailey (17, Wanaka) K-1 slalom, silver.

Cycling: 5 medals (2 golds, 3 silvers)

Jeremy Presbury (17, Invercargill), men's Keirin, gold, men's sprint, gold.
Callum Saunders (17, Blenheim) men's Keirin, silver, Men's 7.5km Scratch race, silver.
Zac Williams (17, Auckland), Quinn Karwowski (16, Blenheim), Jeremy Presbury (17, Invercargill) and Callum Saunders (17, Blenheim), Men's Team Sprint, silver.

Golf: 2 medals (2 bronze)

Compton Pikari (17, Te Awamutu) men's individual golf, bronze.
Lita Guo (16, Auckland), Wenyung Keh (15, Manakau), Compton Pikari (17, Te Awamutu) and Jason Yoo (17, Christchurch), mixed teams event, bronze.

Gymnastics: 3 medals (1 gold, 1 silver, 1 bronze)

Alexa Kennedy (13, Auckland) and Lizzie Stevenson (13, Kaiapoi), women's synchronised trampoline, gold.
Dylan Schmidt (16, Waihi), men's individual trampoline, silver.
Alexa Kennedy (13, Auckland), women's individual trampoline, bronze.

Rowing: 9 medals (3 gold, 4 silver, 2 bronze.

Andrew Potter (18, Napier) and Thomas Jenkins (18, Napier), men's pair, gold.
Louis van Velthooven (19, Auckland) and Jefferson Haldane (19, Auckland), men's pair, silver.
Kirstyn Hay (18, Christchurch) and Holly Greenslade (17, Waikari) women's pair, bronze.
Lucy Jonas (17, Auckland) and Jackie Kiddle (18, Wellington), women's lightweight double sculls, gold.

Daniel Bridgwater (17, Tauranga), Rowan Jackman (19, Cust), Sheldon Noyce (18, Tauranga), Matthew Dunham (18, Cambridge), men's quadruple sculls, bronze.

Rowan Jackman (19, Cust) and Daniel Bridgwater (17, Tauranga) men's lightweight double sculls, silver.

Andrew Potter (18, Napier), Tom Jenkins (18, Napier), Loius van Velthooven (19, Auckland) and Jefferson Haldane (19, Auckland), men's 4s, gold.

Emma Weith (17, Timaru), Kirstyn Hay (18, Christchurch), Holly Greenslade (17, Waikari), Emma Dyke (17, Ashburton), women's 4s, silver.

Andrew Potter (18, Napier), Tom Jenkins (18, Napier), Loius van Velthooven (19, Auckland), Jefferson Haldane (19, Auckland), Daniel Bridgwater (17, Tauranga), Rowan Jackman (19, Cust), Sheldon Noyce (18, Tauranga), Matthew Dunham (18, Cambridge), Jonathan Zouch (18, Auckland, cox), men's 8, silver

Shooting: 5 medals (1 gold, 1 silver, 3 bronze)

Mason Reed (16, Whangerei) men's double shooting, gold, men's trap, bronze.
Jack Cavanagh (16, Palmerston North) 50m prone, bronze.
Liam Buchanan (17, Paeroa) men's trap shooting, silver.

Amy Van Bysterveldt (19, Morrinsville) - women's skeet shooting, bronze.

Swimming: 3 medals (1 silver, 2 bronze)

Bradlee Ashby (17, Hamilton) 400m individual medley, silver, 200m individual medley, bronze (broke his own NZ record).
Natasha Lloyd (17, Kaiapoi), 200m breath stroke, bronze.

Weightlifting: 3 medals (1 silver, 2 bronze)

Charlotte Moss (17, Auckland) 53kg weightlifting, bronze.
Sam Prendergast (18, Christchurch) 105kg weightlifting, bronze.
Stewart Bruerton (19, Amberley) men's 77kg weightlifting, silver.

Wrestling: 5 medals (5 bronze)

Merinda Bramley (14, Papamoa), 49kg womens, bronze.
Ruth Minturn (15, Auckland), 65kg womens, bronze.
Matiu Pouri-Lane (16, Hamilton, 63kg mens, bronze.
Lucy Rutten (16, Paraparaumu), 56kg womens, bronze.

Chance Sullivan (15, Wellington), 76kg mens, bronze.